Infolinia:

+48 605 911 001

Opieka nad dziećmi

Misja Kaszuby- Program dla dzieci z domów dziecka.

Ewakuowane z domów dziecka w Ukrainie dzieci, nie radzą sobie ze swoimi traumami. Opracowaliśmy dla nich systemową pomoc psychologiczną. Na początku marca 2022 r. ewakuowano około 330 dzieci i młodzieży z trzech domów dziecka z regionu chmielnickiego i winnickiego. 120 dzieci zamieszkało na Kaszubach w jednym z ośrodków wczasowych, w innym około 80 dzieci – niepełnosprawnych oraz reszta w Porębie Wielkiej. Stale wspieramy ośrodki, w których mieszkają dzieci i młodzież - organizujemy transporty z potrzebnymi dla nich artykułami, pomocami szkolnymi, książkami w języku ukraińskim. By umilić im te trudne dzieciństwo, organizujemy imprezy, atrakcyjne wydarzenia, jak np. dzień dziecka, dni czytania bajek, różne wycieczki.

IMG_0225

Jednak dzieci, głównie nastolatki, nie umieją sobie poradzić ze swoją trudną rzeczywistością i traumami – utratą biologicznej rodziny, a potem wojną i ewakuacją. Wszystko to rodzi w nich niepewność jutra, podważa poczucie bezpieczeństwa. Wiele z nich boryka się z niedostosowaniem społecznym, różnymi dysfunkcjami. Sytuacja ta skutkuje problemami z akceptacją sytuacji, agresją, brakiem motywacji do pobytu w ośrodku. Dotychczasowi opiekunowie dzieci także są straumatyzowani wojną. Stresem jest także zmiana życia, mieszkanie w ośrodku z dziećmi 24 godziny na dobę. Są wypaleni.

Potrzebne było natychmiastowe działanie. Stworzyliśmy program systemowego wsparcia dla tych dzieci i ich opiekunów – Misja Kaszuby. Polega on na zapewnieniu im specjalistycznej długofalowej pomocy. Zaangażowaliśmy specjalistów do zbadania sytuacji oraz określenia potrzeb oraz zaleceń, wdrażamy te zalecenia, przygotowujemy szkolenia dla kadry, rozpoczęliśmy rekrutację kadry edukacyjno-psychologicznej. Na ten moment już zapewniliśmy dzieciom trzy opiekunki. Poszukujemy koordynatora i jesteśmy wtrakcie rekrutacji oraz realizowania założeń o pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży.

IMG_0229

Jeśli chcesz wesprzeć ratowanie resztek dzieciństwa ukraińskich dzieci i zapewnić im poczucia bezpieczeństwa i dobrej, spokojnej przyszłości, pomóż nam, a my zapewnimy:

Przeprowadzenie szkoleń, warsztatów.
Pokrycie kosztów zatrudnienia z zakwaterowaniem nauczycielom i koordynatorowi projektu.
Szybkie reagowanie na najpilniejsze potrzeby.