Relokacja

Szukamy mieszkań, miejsc do życia. W Polsce oraz w Europie.

Od 24 lutego 2022 roku, ulokowaliśmy tysiące rodzin ukraińskich w polskich domach.

Przekierowaliśmy około 200 rodzin do domów w całej Europie.

Obecnie pracujemy nad programami umożliwiającymi stworzenie ukraińskim matkom z dziećmi miejsc do zamieszkania.

Jednym z naszych projektów pomocowych dotyczących lokacji rodzin jest City of Life.

Podjęliśmy także współpracę z organizacją ASYMETRYSCI.ONLINE w projekcie pod nazwą: Projekt Dworzec Wschodni Warszawa- RELOKACJA. Projekt „Dworzec Wschodni” zakłada :

Przyjmowanie uchodźczyń i uchodźców – przybywających indywidualnie pociągami a także w transportach autokarowych przysłanych do Polski  przez organizacje, które wyciągają obywateli Ukrainy z obozów filtracyjnych na terenie Rosji – w jedynym już czynnym punkcie recepcyjnym w Warszawie, w namiocie przy Dworcu Warszawa Wschodnia zarządzanym przez PCPM i NRC.

W naszym zespole są osoby doświadczone w tej pracy (znające język ukraiński i/lub rosyjski w tym obywatele Ukrainy), które rejestrują przybyłych i przeprowadzają z nimi rozmowy.

Z przybywającymi rozmawiamy, żeby dowiedzieć się jakie (i czy) mają plany dalszej podróży, możliwości organizacyjne i finansowe, kontakty bądź bliskich poza granicami Ukrainy. Pytamy o ich warunki zdrowotne i staramy się ocenić najpilniejsze potrzeby zarówno materialne jaki i z zakresu wsparcia psychicznego. Na tym etapie staramy się wraz z przybyłymi zbudować plan dalszego działania.

Następnym etapem jest zakwaterowanie gości-uchodźców na czas potrzebny do dalszej relokacji i/lub leczenia a także pomocy w załatwieniu niezbędnych do dalszej drogi formalności.

Część osób z naszego zespołu zajmuje się utrzymywaniem i rozwijaniem kontaktów z organizacjami na terenie Europy i planowaniem wyjazdów w miejsca, gdzie nasi podopieczni dostaną wsparcie materialne, społeczne i zdrowotne a także szansę na pracę i legalny pobyt.

W tym czasie zespół zajmujący się czasowym pobytem uchodźców w Polsce, pilnuje załatwienia spraw bytowych, formalnych (dokumenty niezbędne do dalszej relokacji, dla ludzi i zwierząt) i medycznych.

Zamknięciem naszych działań jest bezpieczne dowiezienie uchodźców do punktu wyjazdu. Na tym jedna nie kończymy – z wieloma naszymi podopiecznymi jesteśmy w kontakcie po ich wyjeździe, przesyłają nam zdjęcia i informacje o warunkach w miejscach, do których dotarli.

 

Współpraca do tej pory z: Czerwony Krzyż, Madrina, organizacje kościelne i samorządowe, Israel for Ukraine, Rubikus, GEM, PCPM, NRC, Habitat, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Obywatele RP;