Infolinia:

+48 228 998 997

TRWA ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ

Jesteśmy częścią „Międzynarodowego Sztabu Pomocy Ukraińcom” – organizacji, która działa w 75 krajach.

Działamy od 2004 roku! Wiemy, czym jest prawdziwa Przyjaźń polsko-ukraińska.

Wojna w Ukrainie trwa już ponad 3 miesiące. Od jej wybuchu 24 lutego, przez struktury TPU przeszło ponad 300 wolontariuszy, a nasza organizacja wykonała setki akcji pomocowych, organizując bezpośrednie działania tak w Ukrainie, jak i w Polsce.

Ulokowaliśmy tysiące rodzin ukraińskich w polskich domach. Przekierowaliśmy około 200 rodzin do domów w całej Europie. Obecnie pracujemy nad programami umożliwiającymi stworzenie ukraińskim matkom z dziećmi miejsc do zamieszkania.

Wraz z wolontariuszami oraz innymi grupami pomocowymi zorganizowaliśmy setki konwojów humanitarnych z lekami, żywnością, ubraniami, sprzętem medycznym, Nieustannie i mocno wspieramy służby medyczne, zaopatrując je w samochody do transportu rannych, chorych itp. Zbudowaliśmy ambulans na podwoziu 4×4, które transportujemy i przekazujemy służbom medycznym działającym w specjalnych, zagrożonych strefach, objętych działaniami wojennymi. Przygotowaliśmy już 5 karetek w reakcji na bezpośrednie prośby ukraińskiego MOZ oraz jednostek wojskowych.

Od początku wojny nasze konwoje składały się z wypełnionych po brzegi autokarów, busów, tirów. Wieźliśmy potrzebne rzeczy czym się dało, aby tylko dojechały do potrzebujących. Współpracują z nami niesamowici ludzie i kierowcy do zadań specjalnych.

Obecnie pracujemy nad strukturalnymi dostawami pomocy medycznej, żywnościowej.

Od ponad wciąż trwającej ponad 100 dni okrutnej wojny, wspieramy ukraińskie dzieci z ewakuowanych trzech domów dziecka, z regionu chmielnickiego i winnickiego. 230 dzieci na Kaszubach oraz 68 dzieci w Porębie Wielkiej są pod naszą opieką. Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami ośrodków, w których ulokowane są dzieci i ich opiekunowie. Przywozimy dedykowane ich potrzebom rzeczy, pomoce naukowe, książki w języku ukraińskim. Wspieramy system opieki nad nimi i szukamy rozwiązań wszelkich pojawiających się na bieżąco. Odwiedzamy ich, zapraszamy do Warszawy na specjalnie dla nich organizowane wydarzenia, jak chociażby ostatnio Dzień dziecka (https://www.facebook.com/TowarzystwoPrzyjaciolUkrainy) czy wycieczkę do stolicy i spektakl w Teatrze Narodowym.

Obecnie wdrażamy do realizacji wielki, systemowy projekt edukacyjny we współpracy z Małą Akademią Nauk z Ukrainy, pod patronatem Ministerstwa Nauki Ukrainy i najważniejszych naukowych i oświatowych podmiotów ukraińskich (m.in. Muzeum Nauki we Lwowie, w Kijowie).

Opracowujemy strategię systemu edukacji, wsparcia psychologicznego i programów adaptacyjnych, co okazuje się sporym wyzwaniem. Sytuacja jest poważna, jesteśmy w momencie, w którym trudno ocenić, jak długo potrwa ta wyniszczająca wojna, jak długo dzieci ukraińskie będą musiały zostać w Polsce i jak daleko posunięta ma być systemowa pomoc edukacyjna.

Wiemy jedno: opracowanie programów wsparcia i adaptacji jest dziś najwyższą koniecznością.

W trakcie tych 3 miesięcy trwania agresji Rosji na Ukrainę, nawiązaliśmy i wciąż nawiązujemy współpracę ze wspaniałymi Partnerami, dzięki którym nieustannie organizujemy pomoc dla dzieci oraz dorosłych, wydarzenia kulturalne, sportowe, edukacyjne, humanitarne. Wszystkie wydarzenia relacjonujemy na https://www.facebook.com/TowarzystwoPrzyjaciolUkrainy.

Korzystając z ogromu doświadczeń ostatnich 100 dni trwania wojny, wciąż udoskonalamy nasze działania i elastycznie podążamy za sytuacją wojenną i efektywnym niesieniem pomocy.

Ze względu na nasze szerokie możliwości, niezawodne kontakty i niezbędne w czasie wojny zaufane relacje administracyjne w Ukrainie i w Polsce, możemy również świadczyć pomoc innym fundacjom z całego świata, które szukają w naszej organizacji wsparcia merytorycznego, administracyjnego, logistycznego i prawnego.

Od początku wojny naszym niezawodnym partnerem, pomagającym nam pro bono sprawnie działać zgodnie z literą prawa, profesjonalnie reagować na wszystkie zagrożenia oraz tworzyć know how dla wszystkich innych, współpracujących z nami fundacji oraz pojedynczych rodzin uchodźczych jest najlepsza w Polsce kancelaria prawna Dubois i Wspólnicy.

Coraz więcej instytucji z całego świata wyraża chęć bycia naszymi partnerami w działaniach humanitarnych oraz w projektach systemowych i długofalowych.

Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim ludziom, którzy do nas piszą z ramienia wielkich instytucji światowych. Podejmujemy wiele wspólnych wyzwań, bardzo rozważnie podchodzimy do każdej współpracy, wychwytujemy wszelkie przejawy naciągania i oszustw, które także są domeną czasu wojny.

Jednocześnie ogromnie nas to wzrusza i cieszy, że nasza pomoc staje się jeszcze bardziej pogłębiona. Codziennie niesiemy coraz więcej dobra, które jest konieczne jako silna przeciwwaga dla okrucieństwa wojny i ludobójstwa, które stosuje państwo rosyjskie wobec naszych Ukraińskich Sióstr i Braci.

Od 2006 r Zarządem TPU kieruje Weronika Olena Marczuk.